Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt NeuroSmog

Projekt NeuroSmog ma na celu ustalenie związku, łączącego zanieczyszczenie powietrza z zaburzeniami zachowania i ze zmianami w mózgu u dzieci w wieku szkolnym.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje choroby i przedwczesną śmierć. Chociaż jego wpływ na choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, raka i efekty okołoporodowe są dobrze poznane, o wiele mniej wiadomo o jego wpływie na mózg. Wyniki nielicznych badań sugerują istnienie związku pomiędzy smogiem, a zwiększonym ryzykiem problemów z koncentracją, impulsywnością, czy nadpobudliwością, a w skrajnych przypadkach zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Kilka przeprowadzonych dotychczas neuroobrazowych badań zanieczyszczenia powietrza przeprowadzono w miastach o stosunkowo czystym powietrzu. Wpływ smogu na mózg jest najprawdopodobniej niedoszacowany. NeuroSmog bada wpływ zanieczyszczenia powietrza w stężeniach i zakresach dużo większych niż badane wcześniej. Jest projektem interdyscyplinarnym, łączącym specjalistów z psychologii, neurobiologii, epidemiologii i modelowania zanieczyszczeń powietrza.

Nasza grupa badanych są rekrutowani w 19 miastach południowej Polski o różnym poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Badamy zarówno dzieci z diagnozą ADHD jak i dzieci dobierane losowo.  Specjalnie wyszkoleni psychologowie najpierw poddadzą dzieci kompleksowej ewaluacji psychologicznej, by uzyskać dane na temat funkcjonowania intelektualnego, społecznego i emocjonalnego.

Następnie, dzieci zostaną zaproszone na badanie rezonansem magnetycznym, które pozwoli zmierzyć budowę i funkcjonowanie ich mózgów.

 
Zobacz video galerię

Film o projekcie NeuroSmog

Zobacz galerię zdjęć

Widok zawartości stron Widok zawartości stron